Patří tričko pod pánskou košili?

Tričko nebo tílko pod pánskou košilí. Nosit je, nebo ne? To je otázka, kterou si páni kladou poměrně často.

 

Někteří říkají, že to je nevhodné a zastaralé, jiní na tričko pod košilí nedají dopustit. Existuje elegantní řešení, které vyhoví každému muži? Určitě jste už viděli různé obměny trička či tílka pod košilí.

Jen si vzpomeňte na oslavy, svatby a jiné společenské události, kterých jste se zúčastnili. Pánové si sundají saka (víme, nemělo by se, ale o tom jindy), a nemůžete si nevšimnout, že zpod jejich košil prosvítají bílá tílka. Není to zrovna nejpřitažlivější, ale i tak toto oblečení vidíme pod košilemi velmi často. Co se s tím dá dělat? Existuje vůbec nějaké praktické, ale zároveň elegantní řešení? Je jím neviditelné tričko pod košili.

 

Proč nosíme tričko pod košilí?

Důvodů, proč nosíme trička nebo tílka pod košilemi, je hned několik. Jedním z těch hlavních je zvyk. Naši otcové nosili bílá tílka, jejich otcové také. K nám se později dostala móda ze západu v podobě bílých triček. Ty se oblékají pod pánské košile kvůli pohodlí a užitečnému využití.

Tílka se u nás v minulosti nosila hlavně proto, že košile dostupné v obchodech byly nepříjemné na těle. Mohl za to „zázračný“ materiál 80. let - dederon. Ten byl dost nekomfortní, a pokud jste se v něm zpotili, všichni kolem vás věděli, že máte košili vyrobenou právě z něj.

Tričko pod košili pro muže

 

Abychom zabránili skvrnám od potu a později i flekům od deodorantu, pod košilí nosíme bavlněné tričko, které spolehlivě ochrání před těmito nepříjemnostmi. Tričko pohltí vlhkost a zabrání ničení košile v oblasti podpaží. Má však své limity. Často pomůže až tričko se zesíleným podpažím, čili s vícevrstvým materiálem v oblasti podpaží. Takové tričko zabrání průniku potu na košili mnohem efektivněji než obyčejné tričko.

Pro minimalizaci poškození na košili od deodorantu či antiperspirantu doporučujeme používat sprej. Na košili zanechává menší a snadněji odstranitelné stopy než tuhý deodorant. Abyste se skvrnám na košili vyhnuli úplně, vyzkoušejte neviditelné tričko.

Zpocená pánská košile pod paží

 

Jaké tričko vybrat?

Častým problémem při volbě trička je tvar výstřihu. Na výběr bývá nejčastěji oblý límec a límec do tvaru písmene V. Nevýhodou oblého límce je, že při nošení košile bez kravaty a s rozepnutým horním knoflíkem tričko vyčnívá. To působí neupraveně, především ve formální společnosti. V tomto případě je tričko považováno za spodní prádlo a nemělo by být vůbec viditelné. Neviditelná trička jsou vhodná pro muže i ženy. Dokáží překrýt dámské spodní prádlo, takže ho pod košilí není vidět.

Pod košilí je viditelné tričko

 

Lepší alternativou je tričko s výstřihem do V, které zůstane neviditelné i v případě, že si rozepnete první knoflík na košili. Zvolte tričko, které nemá límec těsně pod úrovní zapnutého knoflíku na košili. Jak je to s barvami? V obchodech je na výběr bílá, šedá, černá a v posledních letech i tělová. Většina mužů se rozhodne pro klasickou, bílou barvu trička. Tato volba je v pořádku, pokud nosíte sytější, tlustší nebo neprůsvitné košile. Avšak při nošení bílé, světlemodré či smetanové košile vám bude bílé tričko přes košili prosvítat.

Bílá, šedá, tmavě šedá a černá trička pod košili

Je to způsobené barevným kontrastem, který vzniká při přechodu z vaší pokožky na bílou barvu trička nebo tílka. Jediným řešením je použití trička nebo tílka v tělové barvě. Nejlépe uděláte, pokud investujete do všestranného spodního trička v barvě, která je blízká barvě vaší pokožky.

 

Jak nenosit trička a tílka pod košilí

Tričko prosvítající přes košili

 

Jak nosit košile a neviditelná trička

Neviditelné tričko pod košilí

Určitě byste neměli zapomenout, že tričko nebo tílko by mělo být dostatečně dlouhé, protože v opačném případě se bude vytahovat z kalhot společně s košilí. Také je důležité, aby střih trička lichotil střihu vaší košile. Pod slim-fit košili nepatří tlustá a volná trička určená na běžné nošení, které se pod košilí pohybují a krčí. Ideální je prádlo vyrobené přesně pro tento účel, bez vystupujících švů a širokých okrajů. Dámská i pánská neviditelná trička  jsou šitá tak, aby pod košilí nevytvářela nechtěnou texturu.

Někteří muži nosí funkční spodní prádlo ze syntetického materiálu nebo termoprádlo. Toto oblečení odvádí vlhkost od těla, ale není moc příjemné na celodenní nošení. Pod košilí je navíc snadno viditelné. Přečtěte si i další tipy, jak se obléci.

 

Ideální materiál trička

Jednoznačně 100% bavlna. Nejlepší Mako bavlna, která je používaná na výrobu pánského spodního prádla a vyznačuje se svojí trvanlivostí. Druhou možností je hladká a tenká Supima bavlna. V obou případech bude tričko perfektně jemné a příjemné na nošení. Bavlna nabízí ideální rovnováhu mezi pohodlím při nošení a prodyšností materiálu.

 

Neviditelné pánské prádlo

Jelikož klasická trička a tílka jsou viditelná pod většinou košil, náhradou za ně je neviditelné prádlo. Tělová, nebo i „nude“ barva je pod vaším oblečením vždy diskrétní. Vhodný tvar výstřihu vám dovolí nosit spodní triko i pod košilí s rozepnutým knoflíkem. Bezešvé zpracování zajistí, že hrbolky a lemy nepokazí dojem ani ze Slim Fit košil.

Neviditelné tričko pod košili

 

Rada na závěr

Pokud pod košilí nosíte tričko nebo tílko, postarejte se o to, aby nebylo viditelné. Je součástí spodního prádla, takže by nemělo vyčnívat zpod košile. Vyberte si takové, které vám střihově sedí, je dostatečně dlouhé a vyrobené z příjemného materiálu. Nejpraktičtější barva bude tělová, vůbec se jí nemusíte bát. Neviditelné tričko vám poskytne dostatečnou ochranu před potem a zůstane nenápadné pod každou košilí. Více zajímavých článků o pánské i dámské módě najdete na našem blogu.