Black tie, white tie, aneb jak je to s tím dress kódem?

Je tu leden a přichází čas plesové sezóny. Je tedy na čase si objasnit, co znamenají jednotlivé pojmy. Připravili jsme pro vás přehled, jak si nezpůsobit faux pas. Dress kód (nebo dress code) je zvlášť důležitý při návštěvě formální události.

 

Na plesech je nejjednodušší řídit se dress kódem uvedeným na pozvánce. Pokud to na ní není uvedeno, tak nic nezkazíte kvalitní bílou košilí, černou nebo tmavou kravatou a černým oblekem.

Black tie a white tie v žádném případě neoznačují barvu kravaty, jak by se na první pohled mohlo zdát. Je to označení pro formální oblečení podle etikety. Co tedy jednotlivá označení znamenají a jak se v tom vyznat? Nyní se na to spolu podíváme:

 

WHITE TIE

Pokud je na pozvánce uveden dress kód "White tie" nebo "Ultra formal", směřujete na velmi formální událost. Určitě byste výběr vhodného oblečení neměli podcenit, protože vám hostitel může odmítnout vstup na událost. Jak by tedy mělo vypadat oblečení v případě White tie?

 • frak - sako se nezapíná
 • bílá piké vesta
 • košile se stojatým límcem a piké náprsenkou
 • bílý motýlek (odtud název white tie)
 • černé lakované šněrovací boty
 • bílé rukavice

Nepřípustné jsou například náramkové hodinky, povolené jsou však hodinky na řetízku.

White tie dress kod pro mužeZdroj: TheTrendSpotter

 

BLACK TIE

Black ty dress code bývá uveden většinou na událostech jako ples, opera, galavečer, velmi formální večerní akce. Je o něco méně formální než White tie. Muži nosí smoking (ne obyčejný černý oblek), který se dá nazvat i večerním oblekem. Na rozdíl od standardního obleku má smoking kontrastní klopy (často saténové) a kalhoty mají na boční straně lesklé saténové pásy, tzv. lampasy. Sako a kalhoty musí být ze stejného materiálu a saténové pásy na kalhotách musí ladit s klopami na saku.

 • smoking - sako může být jedno nebo dvouřadové
 • šerpa - k jednořadovému saku
 • kalhoty s lampasy (hedvábný proužek na vnější straně kalhot)
 • bílá košile s klasickým límcem nebo stojáčkem, knoflíky jsou překryty légou nebo jsou ozdobné, sladěné s manžetovými knoflíčky, dvojitá manžeta (tzv. francouzská)
 • černý motýlek (odtud označení black tie)
 • černé lakované boty (alternativou můžou být černé hladké boty)

Black tie dress code
Zdroj: TheTrendSpotter

 

Ve světě se občas vyskytuje i Black Tie Optional nebo Creative Black Tie, čili jakási volnější forma Black tie.

 

Black tie optional

Tento dress kód vyjadřuje možnost zvolit smoking nebo černý oblek. Zvláště se hodí pokud nemáte smoking a museli byste si ho půjčovat nebo kupovat. Jednoduše si oblečte kvalitní černý oblek, bílou košili a černou kravatu. Dejte si pozor na to, aby vám oblek dobře seděl, protože v opačném případě byste vypadaly jako nedostatečně prestižně oblečený na tuto událost.

Black tie optional
Zdroj: TheTrendSpotter

 

Creative Black tie

Populární dress kód mezi umělci v Hollywoodu. Zachovává si eleganci a noblesu Black tie, avšak umožňuje popustit uzdu fantazie a projevit svůj vkus pro módu. Při smokingu si můžete zvolit unikátní materiál (např. samet), neobvyklý vzor nebo barvu. Volba je na vás, ale nezapomeňte zajistit, aby váš celkový vzhled byl stále vhodný pro formální událost.

Creative black tie
Zdroj: TheTrendSpotter

 

SEMI FORMAL

Takto označované akce jsou zpravidla firemní večírky nebo koktejly. Nejde zde rozhodně o ples v opeře, ale stále je to událost, kde ukazujete, že vám na hostiteli záleží. Nepsané pravidlo zní, že večer byste měli mít na sobě vždy tmavé odstíny a naopak přes den nechávat oblek v šatníku. Pak to u nás ve firmách vypadá jako na pohřbu, a to jen proto, že se pánové bojí jít do obleku modrého, šedého, pískového, kostkovaného atd.

 • modrý, béžový nebo šedý oblek (přes den)
 • tmavý oblek (na večer)
 • kvalitní košile bílé barvy (mohou být i barevné, důležité je zachovat vkus)
 • kravata nebo motýlek
 • kvalitní kožené boty
 • přípustná je kombinace více barev nebo "tón v tónu"

Semi formal dress code
Zdroj: TheTrendSpotter

 

BUSINESS FORMAL

Tento dress kód se nejčastěji vyskytuje ve formálním pracovním prostředí (korporace, právníci, auditoři, top management), formální pracovní schůzky a akce. Jeho znakem je styl a jednoduchost. Obecně platí, že s postupem času během dne, by měl tmavnout i odstín obleku. K nim je možné nosit košile v bílých barvách, přes krémové (smetanové) až po světle košile.

 • kvalitní a dobře padnoucí oblek černé nebo tmavomodré barvy
 • neutrální košile
 • konzervativní kravata
 • lakované boty 

Business formal dress code
Zdroj: TheTrendSpotter

 

BUSINESS CASUAL

Tento typ neformálního oblečení je v pracovním životě nejběžnější, avšak často si ho mýlíme se Smart Casual stylem. Hlavním rozdílem těchto dvou "uvolněných" stylů je, že v Business Casual musíte působit profesionálně. Často se vyskytuje v moderních kancelářích, kde se nevyžaduje oblek. Místo toho můžete zvolit méně formální chinos kalhoty a svetr nebo tmavé džíny a sako. Pokud jde o výběr košile, nejlépe fungují košile bez kravaty, např. s límcem Button-Down.

 • místo klasického obleku sako sportovního střihu
 • bavlněné kalhoty, tzv. chinos
 • kravata není nezbytná
 • kvalitní košile může být se vzorem nebo nahrazena bavlněným polo tričkem
 • barvy by se měly pohybovat v odstínech béžová – hnědá - modrá

Business casual dress code
Zdroj: TheTrendSpotter

 

SMART CASUAL

Pokud je na pozvánce napsáno "Smart casual", máte před sebou malý hlavolam. Vaše oblečení nesmí být ani příliš formální, tedy žádné róby a fraky, ale ani příliš ležérní. Nejlepší je zkombinovat prvky obou stylů.

Ideální bude blejzr (sportovní sako) v kombinaci s chinos kalhotami. Pod blejzr si můžete obléknout např. tmavý rolák nebo košili a hladký svetr. Nic nezkazíte kvalitní košilí s trendy tištěným vzorem. Zde však platí "méně je více". Přes den můžete použít i džíny, ale na večer se jim vyhněte.

Smart Casual styl

Smart Casual styl pro muže
Zdroj: TheTrendSpotter

 

CASUAL

Casual dress kód je nejvíce uvolněný a velmi běžný. Můžete však být stylovější, než většina ostatních. Zkuste investovat do kvalitních věcí, které nevycházejí z módy. Jsou to dobře sedící džíny, kvalitní bavlněné nebo merino svetry, tenisky, vzorované košile, jednobarevné trička a polotrička, džínové bundy a podobně. Držte se základních barev, abyste zjednodušili kombinování a dostiahli tak konzistenci vašeho stylu. Budete mít méně věcí, za to kvalitních, bude jednodušší je kombinovat a ušetříte čas.

Casual outfit pro muže

Casual styl
Zdroj: TheTrendSpotter

 

Čemu se určitě vyhněte

Košile s krátkým rukávem patří na pláž a nikdy ne do saka. Ani do volnočasového. Obléknout si takovou košili na oficiální událost je nejen nevkusné, ale také projevem nedostatečné úcty vůči hostiteli akce a dalším hostům. 

Tričko pod sakem sice může vypadat uvolněně a trendy, ale nezapomeňte na to, že si to odnese límec na saku, který standardně od ušpinění chrání límec košile. Sako bude muset jít velmi často do čistírny, což znamená jeho výrazně zkrácenou životnost. A pokud si chcete vzít na společenskou událost tričko a šortky, raději rovnou zůstaňte doma. :)

 

Neviditelné tričko

Na závěr máme pro vás jeden tip. Jistě jste již zažili situaci, kdy vám průsvitalo bílé tričko pod bílou nebo světlou košili. Není to nic příjemného a už vůbec nic vkusného. Máme pro vás řešení, které vás navždy zbaví tohoto problému. Je ním použití neviditelného trička anebo tílka. A jestli se více potíte, tak je k dispozici i tričko se zesíleným podpažím.

tricko-pod-pansku-koselu

 

Ukažte mi nabídku neviditelných triček