Jak by měla sedět obleková košile

Obleková košile je jedním ze základních prvků elegantního pánského šatníku, avšak stále dělá většině mužů problém. Nadále je mezi námi mnoho takových, kteří si neumí vybrat košili, která by jim opravdu seděla. Příliš často se stává, že na ulici potkáte muže, kteří mají košile i o dvě čísla větší, či silnější pány, kterým nesedí zvolený střih. Zapomeňte na praskající knoflíky či styl ala Raťafák Plachta. Pomůžeme vám s výběrem té správné velikosti pro vás.

 

Krk a límec

V této části je nejdůležitější, jak límec obepíná váš krk, když zapnete i nejvyšší knoflík. Límec by měl sedět pohodlně a nedusit vás. Neměl by se zarývat do krku, přičemž prostor mezi krkem a límcem by měl být dost velký na jeden prst

Také si dejte pozor, aby límec stál vždy pěkně rovně, aby jedna polovina neutíkala někam do strany. Tomu pomáhají například umělohmotné proužky zevnitř límce, které jsme do košil Stevula zašili, abyste je neztratili při praní.

Jak by měl sedět límec košile

 

Ramena

S rameny je to jednoduché. Potřebujete najít takový střih košile, jejíž délka ramen bude odpovídat těm vašim. Tak, aby rukáv začínal přesně tam, kde končí vaše rameno a začíná ruka. Tak dosáhnete nejlepšího vizuálního efektu, ramena budou plná a robustní.

Pokud jsou ramena košile kratší než ty vaše, vaše obleková košile je vám malá a s velkou pravděpodobností vám bude krátký i rukáv. Pokud budou ramena na košili příliš dlouhá, ty vaše budou vypadat spadlá, což vytvoří dojem, že se nepěkně hrbíte.

Obleková košile

 

Hrudní část a pás

Kvalitní obleková košile by měla pohodlně obepínat vaše tělo a od pasu směrem nahoru se jemně rozšiřovat. Díky tomu vytváří muskulární dojem. Košile by neměla být příliš široká, aby dobře seděla, i když je zastrčená v kalhotách, bez zbytečného krčení látky. Měla by vám poskytovat dost volnosti na pohyb a na dýchání.

Pokud jsou knoflíky po zapnutí zcela napnuté ve švech, je vám košile příliš malá a měli byste sáhnout o číslo výše. Pokud se na vás zapnutá košile vrství a doslova na vás visí, je na čase jít o číslo, možná i o dvě čísla dolů.

Správná velikost pánské košile

 

Rukávy

Na rukávech je třeba si všímat tří hlavních atributů: délka rukávu, šířka rukávu a velikost otvoru na ruku.

Co se týče správné délky, existuje na to jednoduchá pomůcka. Rozepněte si knoflík na manžetě a nechte ruku volně viset. Rukáv by vám měl sahat přibližně po první kostičku na prstu (jako na obrázku). To by měla být ta správná délka na to, aby vám v případě, že si vezmete sako a zapnete manžetu na košili, vyčníval rukáv košile 1,5 až 2 centimetry. Tato délka zároveň poskytuje dostatečnou rezervu při ohybu ruky.

Správná délka rukávu košile

Šířka rukávu by měla pohodlně obepínat vaši ruku. Měla by být dost velká na to, abyste rukou mohli volně pohybovat, nikoli však až tak velká, aby vám v něm ruka doslova plavala. Zkuste tentokrát manžetový knoflíček zapnout. Pokud vám takto zapnutá košile svírá zápěstí, pak je rukáv příliš úzký. Ale pokud dokážete ruku přes manžetu provléknout, i když je zapnutá, košile je příliš velká.

Poslední věc, kterou by měla mít každá kvalitní obleková košile, je úzký otvor na ruku. Dost široký na to, abyste přes něj bez problémů protáhli biceps, ale nic více a nic méně. Takto ušitá košile vám dopřává přirozený pohyb rukou. Pak je i zvedání rukou velmi pohodlné a děje se bez toho, aby se vám na košili zvedalo rameno, nebo aby se košile vysouvala z kalhot.

Šířka rukávů na pánské košili

 

Délka

Celková délka košile závisí na tom, zda je to obleková košile, kterou budete nosit zejména zastrčenou v kalhotách, nebo je to neformální košile, kterou chcete nosit ve volném čase.

Obleková košile by měla být delší, zejména proto, aby vám zastrčená v kalhotách bez problémů držela a při pohybu nevylézala. U neformálních košil můžete sáhnout i po kratších variantách.

 

Správná délka přední části košile

Přední část košile

 

Správná délka zadní části košile

Zadní část košile

Věříme, že jste si z článku odnesli informace, které při nejbližším nákupu oblekové košile využijete. Fotky pro tento článek vznikly ve spolupráci s Juraj Pavuk Photography, za což bychom rádi poděkovali.

Nyní si už můžete vybrat z naší nabídky pánských oblekových košil takovou, která vám správně sedne. Všechny košile máme skladem, doručíme je už druhý den, a pokud by přece jen neseděly, vrátit je můžete do 30 dnů.